Zakończenie realizacji projektu „Poszerzamy horyzonty – wyprawa do Grecji”

W dniach 12 – 23 września 2022r. uczestniczyliśmy w projekcie „Ponadnarodowej mobilności uczniów” współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, zarządzanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacyjnego.

W czasie pobytu, w otoczeniu pięknych krajobrazów, realizowaliśmy wiele zajęć i uczestniczyliśmy w warsztatach między innymi z mitologii greckiej, robotyki, geografii, historii, informatyki, posługiwaliśmy się językiem angielski i greckim. Poznaliśmy kuchnię grecką oraz tradycyjne tańce greckie. Wykonywaliśmy również różnego rodzaju prezentacje, kręciliśmy filmy. W zajęciach towarzyszyli nam uczniowie z jednej ze szkół greckich, z którymi szybko nawiązaliśmy kontakt.  Mile nas zaskoczyła ich serdeczność i żywiołowość.

Poza  wspomnianymi zajęciami  zwiedziliśmy wiele pięknych miejsc. Mogliśmy podziwiać zabytki greckie, takie jak zamek w Platamonas, urocze stare miasteczko Pantalejmos. Niezwykłym przeżyciem była wyprawa i zwiedzanie starego klasztoru, jednego z kilku umiejscowionych na słynnych Meteorach. Dotarliśmy także do wodospadu Afrodyty. Wspaniałą przygodą był rejs na wyspę Skiathos, gdzie urzekły nas malownicze uliczki i widok na zatokę.

Po powrocie do Polski z entuzjazmem dzieliliśmy się z naszymi kolegami wrażeniami z  pobytu. Podsumowaniem realizacji projektu był Dzień grecki w naszej szkole, na który przygotowaliśmy galerię zdjęć rozmieszczoną na korytarzach, pokazaliśmy prezentację multimedialną oraz film z pobytu, zjedliśmy danie greckie oraz zatańczyliśmy Zorbę.

Nasza wyprawa pozostanie nam długo w pamięci, gdyż na nudę nie było czasu, zajęcia były ciekawe, krajobrazy przepiękne, a serdeczność Greków sprawiła, że dobrze się czuliśmy w tym kraju. Poza tym mieliśmy też chwile relaksu, czas na spacery i kąpiele w morzu oraz zabawy na hotelowym basenie.