Wycieczka do Nadleśnictwa Gołdap

25 listopada uczniowie klasy II a, b oraz  „zerowiaki” wraz z wychowawcami Urszulą Sokół , Mają Zaniewską oraz Małgorzatą Kacynel  ze Szkoły Podstawowej im. Michała  Kajki  w Grabowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pracownika Nadleśnictwa Gołdap panią Agnieszką Iber . Głównym celem spotkania było zapoznanie dzieci ze zmianami zachodzącymi w świecie roślin i zwierząt jesienią w lesie , rozwijanie potrzeby przebywania w środowisku leśnym będącym miejscem doznań estetycznych i odpoczynku oraz przestrzeganie zasad ochrony środowiska .

            W sali edukacyjnej zlokalizowanej przy budynku Nadleśnictwa Gołdap dzieci miały możliwość  podziwiać wiele interesujących eksponatów, wśród których największą popularnością cieszył się okazały bóbr. Uczniowie z zaciekawieniem przyglądali się jak wyglądają pułapki na szkodniki drzew i ze zdumieniem słuchali w jaki sposób można je tam zwabić . Już nie obce są nam nazwy szkodników takich jak : kornik drukarz  czy  szeliniak . Oprócz tego pani Agnieszka obaliła mit powszechnie panujący ,że samica jelenia to łania a nie sarna a łoś byk ma na łbie łopaty bądź rosochy zaś jego samica nosi nazwę mało wdzięczną klępa . Oj dużo ciekawostek  usłyszały dzieciaki z Grabowa .

            Kolejnym etapem wycieczki był spacer po lesie Kumiecie , gdzie mieliśmy okazję zauważyć skaczącą po gałęziach rudą wiewiórkę , która właśnie spożywała swoje śniadanie . Zostaliśmy niczym zbombardowani wyłuskanymi szyszkami lecącymi z czubka świerku . Pani Agnieszka zaprowadziła nas w miejsce, gdzie rośnie najgrubsze drzewo w lesie Kumiecie, przy okazji którego wspomniała o losach najgrubszego dębu w Polsce – Bartka.

            Po spacerze  dzieciaki upiekły kiełbaski na ognisku przygotowanym przez pracowników Nadleśnictwa za co serdecznie dziękujemy . Po obfitej uczcie udaliśmy się na Quest „Drzewa Lasu Kumiecie” czyli wyprawę odkrywców. Spacerując trasą questu poznaliśmy drzewa charakterystyczne dla mazurskich lasów. Chociaż zmęczenie  dopadło niektóre dzieciaki (po trasie ok 40 minutowej) jaką wielką radość sprawiło odkrycie skarbu . Quest przygotowany przez panią Agnieszkę okazał się być wspaniałą przygodą podczas  której dzieciaki z zapałem szukały odpowiedzi na pojawiające się zagadki . Wspaniałą zabawę zakończyliśmy podziękowaniami za tak fantastyczna atrakcję i gorąco pożegnaliśmy nasza wspaniałą przewodniczkę po lesie panią Agnieszkę Iber . Dziękujemy  i do zobaczenia wiosną, tym razem na Queście przy tężniach.