Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W dniu 1 marca obchodzimy polskie święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W tym roku w naszej szkole apel upamiętniający wydarzenia związane z tym świętem odbył się nieco później ze względu na wysoką absencję spowodowaną panującą grypą.
W środę – 7 marca niemal wszyscy uczniowie naszej szkoły zebrali się na sali gimnastycznej, aby wysłuchać apelu poświęconego upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznano zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej podejmowały nierówną walkę o suwerenność i niepodległość Polski. Dzięki temu możemy dziś oddać hołd poległym i zamordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Apel przygotowany przez uczniów klasy VII pod kierunkiem pana Lecha Wronowskiego pozwolił widzom przenieść się do czasów partyzanckich działań i zrozumieć ich sens. Uczniowie ze skupieniem obejrzeli scenki z życia żołnierzy podziemia. Przedstawienie wzbogaciły ciekawe stroje i pięknie wykonane patriotyczne piosenki w wykonaniu Martyny i Gabrysi. Całość dopełniła przemyślana oprawa graficzna. Duże wrażenie wywarły także celowo zastosowane efekty dźwiękowe.
Na zakończenie zacytujmy: „Bodaj widzieć padając w ataku, Polskę wolną i czystą jak łza”.
Brygida Mościńska